Pracę w nadgodzinach trzeba udowodnić
Brak ewidencji czasu pracy po stronie pracodawcy lub nieprawidłowe jej prowadzenie nie uprawniają bezwzględnie domniemania faktycznego ani prawnego o wiarygodności wersji czasu pracy przedstawionej przez pracownika. Oznacza to, że sąd pracy nie powinien każdorazowo i bezkrytycznie przyjmować za miarodajną wersję czasu pracy przedstawianą przez pracownika. W szczególności nie jest uprawnione odwrócenie ciężaru dowodu (art. 6 k.c., art. 232 k.p.c.) i twierdzenie, że w takiej sytuacji (braku formalnej ewidencji czasu pracy) zawsze wiarygodna jest wersja podawana przez pracownika.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 5 czerwca 2020 r. (II PK 70/19).
Sąd Najwyższy rozpatrywał skargę kasacyjną byłego pracownika, który dochodził wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
Sądy obu instancji oddaliły powództwo byłego pracownika, uznając, że powód nie udowodnił liczby godzin ponad wymiar czasu pracy. Były pracownik podnosił, że w związku z nieprawidłowym prowadzeniem przez byłego pracodawcę ewidencji czasu pracy nastąpiło odwrócenie ciężaru dowodu i w związku z tym to pozwany powinien wykazać, że nie dochodziło do pracy w nadgodzinach.
Po złożeniu przez powoda skargi kasacyjnej Sąd Najwyższy odmówił jej przyjęcia do rozpoznania w uzasadnieniu wskazując, że to powód powinien udowodnić liczbę godzin przepracowanych ponad wymiar.
komentarz eksperta
Paweł Sych, radca prawny, starszy prawnik w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global, biuro w Katowicach
Sąd Najwyższy rozpatrywał kwestię, która niejednokrotnie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta